Dekanın Mesajı

Ramazan Hoca.jpeg

Sevgili öğrenciler,

Uluslararası düzeyde seçkin üniversitelerden biri olma vizyonu ile hızla yol alan Akdeniz Üniversitesi’nin ve Fakültemizin öğrencisi olmanızdan dolayı her birinizi kutlarım. Fakültemiz, yeni milenyumun popüler ve sürekli gelişen alanları arasında bulunan; Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Pazarlama, Finans ve Bankacılık, Sigortacılık ve Havacılık Yönetimi gibi lisans ve lisansüstü programlarını bünyesinde barındırmaktadır.  Günümüz bilgi ve iletişim çağının ihtiyaçlarına doğrudan katma değer sağlama potansiyeline sahip bu alanlarda üst düzeyde eğitim görmüş,  güncelden kopmamış, önemli bir kısmı sektör deneyimli ve yetkin eğitim-öğretim kadromuzla kaliteli bir eğitim sunmaktayız.  Fakültemizin temel amacı, teknoloji ve küreselleşmenin getirilerinden faydalanarak eğitim-öğretim kalitesini sürekli olarak artırmak ve elde edilen bilgilerin uygulama alanlarında pratiğe dönüştürülerek mezuniyet aşamasına gelinmeden iş dünyasının ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunabilecek kapasiteye sahip bireyler yetiştirmektir.

Fakültemizin diğer hedeflerinden biri de öğrencilerimizi mezuniyetlerinden önce sektörle bir araya getirecek mesleki gelişime ve özellikle uygulamalara ağırlık vermek ve bu sayede iş hayatlarında daha saygın ve geçerli meslek edinmelerini sağlamaktır. Bu hedefimizi gerçekleştirmek amacıyla, öğrencilerimizin eğitim-öğretim sürecinin 8’inci Yarıyılını bütünüyle fiilen kurum ve işletmelerde bulunmak suretiyle “İşyerinde Eğitim” dersi almalarını sağlıyoruz. Öğrencilerimizin her bir programın sektör gereksinimleri doğrultusunda işyerinde eğitim yapacakları kurumları belirlemek maksadıyla Fakültemiz, başta Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) olmak üzere birçok kurum/kuruluş ile işbirliği protokolü imzalamıştır. Fakültemiz ayrıca 3’üncü sınıf öğrencilerimize “İsteğe Bağlı Yaz Stajı” imkanı sunmaktadır.  Bu uygulamalı eğitimler sayesinde öğrencilerimiz mezun olmadan iş ortamına katılarak deneyim kazanmaktadır. Bugüne kadar İşyerinde Eğitim dersini başarıyla tamamlayan birçok öğrencimiz aldıkları iş teklifleri ile daha mezun olmadan kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamış ve bizleri gururlandırmıştır. Ayrıca bazı bölümlerimiz kendi ismi ile aynı ismi taşıyan ulusal lisans programları içerisinde YKS sınavı verilerine göre, üst üste Türkiye’de tercih birincisi olmuş ve halen olmaya devam etmektedir.

Fakültemizde öğrencilerimize dahili ve fakülte dışındaki benzer programlar arasında Çift ana dal ve yan dal yapma imkanları sunulmakta, bu sayede öğrencilerimiz çoklu disiplinlerden eğitim alarak yetkinliklerini artırma fırsatı elde etmektedir. Bu programları başarıyla tamamlayan öğrenciler birden çok disipline ait bilgi birikimine sahip olduklarından, sektörün ihtiyaçlarını karşılama noktasında işe alımları kolaylaşmakta ve tercih edilme düzeyleri de yükselmektedir.

Öğrencilerimizin daha lisans eğitimi sırasında ufuklarının açılması ve bireysel vizyonlarını geliştirmek amacıyla fakültemiz, yabancı ülkelerde yer alan tanınmış üniversitelerin yanında uluslararası ölçekte faaliyet gösteren kuruluşlarla; öğrenim hareketliliği ve staj konularına yönelik işbirliği anlaşmaları yapmaktadır. Erasmus programı sayesinde öğrencilerimiz Almanya, İspanya, Portekiz, Slovenya, Çek Cumhuriyeti gibi birçok Avrupa ülkesinde yer alan saygın kuruluşlarda eğitim alma ya da staj yapma fırsatı yakalamaktadır. Mevlana Programı’nda ise öğrencilerimiz Rusya, Tayland, Kazakistan gibi Dünyanın çeşitli coğrafyalarında yer alan ülkelerin üniversitelerinde eğitim alabilmektedir.

Fakültemize aday olan öğrencileri de Dünya standartlarında yüksek öğretim vererek, her alanda yaşam kalitesini yükseltecek mezunlar yetiştirme ve toplumun her kesiminden saygı duyulan öncü bir fakülte olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin sunduğu zengin öğrenim imkanlarından yararlanmaya davet ediyorum.

Prof. Dr. Ramazan ERTURGUT

                                  Dekan

 

Eklenme tarihi :13.10.2022 14:44:10
Son güncelleme : 14.10.2022 17:32:05